چاپ آبی یا چاپ هیدروگرافیک یک روش چاپ برپایه آب میباشد. برای اجرای این نوع چاپ یا پوشش، از دستگاه هیدروگرافیک و فیلم هیدروگرافیک استفاده میشود. قابلیت اجرا روی اکثر سطوح را دارد و برای تزیین آنها استفاده میشود. ایلیاصنعت تولیدکننده دستگاه هیدروگرافیک در انواع مختلف میباشد.
چاپ هیدروگرافیک دارای کاربرد وسیعی است، به گونه ای که در اشیاهای متنوع قابلیت اجرا دارد. برای مثال در قطعات داخلی هواپیما، خودرو و قطعه های کوچکی هم چون گوشی همراه می توان از هیدروگرافیک استفاده نمود. هم چنین می توان فیلم های هیدروگرافیک را بر روی کلیه سطوح مختلف مثل پلاستیک، فایبرگلاس، چوب، فلز و سرامیک به اجرا درآورد. برای استفاده از این نوع چاپ، از دستگاه هیدروگرافیک و فیلم هیدروگرافیک استفاده میشود.
این دستگاه در ایران با نامهای وان هیدروگرافیک ، دستگاه هیدروگرافیک ، حوضچه هیدروگرافیک ، کربو هیدرات ، واترترانسفر ، چاپ آبی  ، طرح های  هیدروگرافیک ، طرح کربن سیستم هیدروگرافیک ،  شناخته شده هست.
درسیستم هیدروگرافیک فیلم هیدروگرافیک روی اب باز شده و سپس به وسیله پیستولت روی ان محلول فعال کننده بنام اکتیویتور اسپری میشود و قطعه که قبلا پرایمر خورده در حالت ۹۰ درجه داخل دستگاه هیدروگرافیک دیپ شده و طرح هیدروگرافیک روی قطعه چاپ میشود..
هیدروگرافی یا چاپ آبی، یک فرایند دکوراتیو سه بعدی است. در این فرایند طرح هایی همچون فیبرکربن، چوب، استتار، فلز پولیش شده و طرح های هندسی متنوع برای تزئین قطعات به کار گرفته می شوند.

مراحل کار با دستگاه هیدروگرافیک
  • مرحله یک : چاپ فیلم
  • مرحله دو: کوت ماده اولیه
  • مرحله سه: فعال سازی
  • مرحله چهار: انتقال جوهر
  • مرحله پنج: شست وشو
  • مرحله شش: کوتینگ ماده ی شفاف

قیمت دستگاه هیدروگرافیک
چاپ هیدروگرافیک به صورت پیشرفته انجام می شود و از لحاظ اقتصادی نیز مرقون به صرفه است. هم چنین مشکلا ت چاپ های متداول قدیمی مانند چاپ شابلونی، پرس و ترانسفر و... را ندارد.
 
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید